Inovace a udržitelný rozvoj

Krize prověřila chytrá řešení

Ekologická a digitální řešení podporuje SUEZ ve velkých i malých českých městech dlouhodobě. Technologie SMART metering, inteligentní odečty a sledování odběru vody, se v mnoha městech ukázala jako řešení přínosné pro všechny strany. A krize, kterou jsme prošli a jejímž následkům stále čelíme, to jenom potvrdila. Například funkce 'Switch' pro okamžité uzavření odběru na dálku v okamžiku krizové situace. Funkce 'Generation' zase umožňuje rodinám na dálku sledovat neobvyklé odchylky ve spotřebě vody u svých seniorů, které zrovna nemohou navštívit.

Velká i menší města
Produkt SUEZ Smart Solutions ve skutečnosti nabízí komplexní řešení ON'connect ™, které pokrývá celý řetězec přenosu a následného využívání informací z měřidel. Dokážeme zajistit vše od technické studie pokrytí přes hardware (vysílače a koncentrátory) a technickou pomoc při instalaci až po dohled nad komunikační sítí, podporu koncových uživatelů, zpracování dat a integraci s fakturačními systémy. Ve městech, jako je Ostrava nebo Brno, může tempo nasazení inteligentních měřičů dosáhnout až 1 200 vodoměrů za měsíc. Komplexní řešení ON'connect ™ se však nehodí pouze do velkých měst. S jejich nasazením začala také střední a menší města s infrastrukturou provozovanou soukromými nebo veřejnými vodárenskými společnostmi. Jsou to například Šumperk, Zábřeh, Mohelnice, Benešov, Sulice, Vlašim, Jablonné nad Orlicí, Lanškroun, Choceň, Letohrad, Pardubice nebo nově i Břeclav. Dnes je asi 15 % všech vodoměrů provozovaných společností SUEZ v České republice připojeno k systémům dálkových odečtů ON'connect ™.

Role chytrých odečtů v situaci nouzového stavu
Osvědčily se nejen chytré odečty bez potřeby fyzických návštěv pracovníků vodáren. Zde byla výhoda nejmarkantnější a měla největší efekt. Pracovníci z důvodu vládních opatření v době krize nemohli chodit do domácností a firem provádět odečty. A tak zatímco v jiných městech se odečty odkládaly nebo proběhly improvizovaně, ve městech napojených na ON'connect ™ metering občané nezaznamenali žádnou změnu. Odečty proběhly automaticky, bez potřeby fyzické návštěvy pracovníků vodáren. To také vedlo k velmi přesnému odhadu spotřeby vody v těchto krizových měsících a následnému snadnějšímu plánování servisních zásahů a nezbytných kroků při distribuci vody k zákazníkům.

Byly to také další funkce, které prokázaly opodstatnění v podobných situacích. Funkce ON'connect ™ Switch umožňuje dálkové řízení a ovládání dodávek vody přímo u zákazníka. Ať už případě nenadálé situace, kdy bez problému na dálku přerušíte dodávky vody, anebo když potřebujete nastavit automatické řízení dodávek podle určitého algoritmu - například jinak v pracovních dnech a jinak o víkendu.

Doslova průlomovou pro budoucnost se právě v době krize ukázala funkce ON'connect ™ Generation, plně odzkoušena například v Nice. Díky inteligentním vodoměrům zde mohou obce a města pomáhat seniorům, kteří se ocitnou v izolaci. Systém spočívá ve sledování spotřeby vody zapojených seniorů. On-line údaje o spotřebě vody pomáhají identifikovat neobvyklé výchylky ve spotřebě, a tak předcházet rizikovým situacím. Díky smart řešení mohou naši blízcí žít v domácím prostředí, uchovat si své návyky a pohodu. Systém zároveň usnadňuje blízkým osobám péči o seniory a případně další ohrožené skupiny, a to nejen v krizových situacích, protože je navázán na aplikace do chytrých telefonů.

K dnešnímu dni je téměř 15 % všech vodoměrů provozovaných společností SUEZ v České republice připojeno k systémům dálkových odečtů ON'connect ™. Jedná se o řešení AMI vyvinuté společností SUEZ Smart Solutions pro různé běžně používané vodoměry bez nutnosti jejich výměn za jeden konkrétní typ. K dnešnímu dni to představuje desítky tisíc vodoměrů, které pracují s technologií WIZE, což je nízkoenergetický způsob dálkové radiokomunikace s velmi dlouhým dosahem pracující ve frekvenčním pásmu 169 MHz, vyvinutý speciálně pro aplikace IoT. Toto skutečně průmyslové řešení bylo primárně vyvinuto pro specifické podmínky umístění vodoměrů a v posledních 15 letech se osvědčilo v širokém měřítku ve vodárenství a plynárenství. Sítě využívající technologii WIZE aktuálně připojují přes 6,5 milionu měřidel po celém světě a rychle se rozšiřují.

Více na www.suezsmartsolution.com.

Zajímá vás víc? Kontaktujte autora článku:

Ludvík Rutar
ludvik.rutar@suez.com